Rozpoczęły się mistrzostwa Polski w pływaniu

15 maja w WCRS Aquasfera Galeria Warmińska OSiR w Olsztynie rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Patronat nad tą imprezą objął prezydent Olsztyna, a honorowym patronem jest Polski Komitet Olimpijski. Zawody potrwają do 19 maja.

Mistrzostwa świata zapewnione

Bohaterami pierwszego dnia mistrzostw byli Katarzyna Wasick i Paweł Juraszek. W środę czwórka pływaków wypełniła indywidualne minima na mistrzostwa świata w Gwangju. Wasick w eliminacjach na 50 m kraulem. jedną długość pływalni w 24.73 i bijąc tym samym rekord Polski Aleksandry Urbańczyk (25.01) ustanowiony jeszcze w 2013 roku. To obecnie także 11. wynik w tym sezonie na świecie. Minimum jednak wciąż oficjalnie nie było, bo te można uzyskiwać tylko w finałach. A poszczególnych konkurencji. Dla mieszkającej na co dzień w USA pływaczki nie był to żaden problem. Po południu co prawda już nie zdołała się poprawić, ale i tak spokojnie triumfowała z czasem 24.94.

mistrzostwa polski w plywaniu

Juraszek wziął przykład

Bez niespodzianki zakończyła się ta sama konkurencja wśród mężczyzn. Tytuł zgarnął zdecydowany faworyt, czyli Paweł Juraszek. Pływak, podobnie jak Wasick, już w eliminacjach popłynął szybciej (21.87) od wymaganego przez PZP czasu, a w finale urwał kolejne 0.16 s, co w tej chwili daje mu 7. pozycję w światowym rankingu. Na mistrzostwa świata do Gwangju na pewno polecą także Dawid Szwedzki, który wypełnił kwalifikację na 400 m stylem zmiennym oraz Wojciech Wojdak. Aktualny wicemistrz świata na 800 m kraulem w środę nie miał sobie równych na 1500 m, łamiąc po raz czwarty w karierze barierę 15 minut (14:59.99)

Czerniakowi się nie udało

Dosyć niespodziewanie bez medalu na 50 m kraulem został Konrad Czerniak. 29-latek był dopiero czwarty, ale później zrehabilitował się na 100 m stylem motylkowym. W niezwykle wyrównanym finale wygrał z czasem 52.36, który jednak nie dał bezpośredniej przepustki na mistrzostwa świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *