Holenderski pływak Maarten van der Weijden pokonał aż 172 km!

Niesamowitego wyczyny dokonał Maarten van der Weijden. Przepłynął on 172 km słynnymi kanałami w holenderskiej Fryzji, znanymi z zimowych zawodów łyżwiarskich Elfstedentocht, czyli Wyścigu Jedenastu Miast.

Pływaniem walczy z nowotworami

Podjęcie wyzwania na otwartym akwenie był podyktowane szczytnym celem, a nie chęcią zdobycia uznania i sławy. Holenderski pływak w taki oto sposób zbierał fundusze na walkę z nowotworami. Dzięki zainteresowaniu mediów i zwykłych ludzi zgromadził prawie 4 mln euro! Była to jego druga próba na tej trasie. Pokonanie 172 km zajęło mu niespełna cztery dni, podczas których robił bardzo krótkie przerwy. „Uwielbiam pływać, pomagać innym i wyznaczać cele” – powiedział van der Weijden, u którego blisko dwie dekady temu zdiagnozowano białaczkę.

Maarten van der Weijden zbiera fundusze na walkę z nowotworami

Mistrz na długich dystansach

Holender specjalizuje się w pływaniu na otwartym akwenie. W 2008 roku Maarten van der Weijden zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie na dystansie 10 kilometrów. Dwa lata wcześniej wywalczył srebro Mistrzostw Europy w Budapeszcie na dystansie 10 kilometrów na otwartym akwenie. Dwa lata później wywalczył złoty medal na 25 kilometrów oraz brązowy na 5 kilometrów podczas mistrzostw świata w pływaniu na otwartym akwenie w Sewilli.